میلگرد آجدار

میلگرد آجدار چیست ؟

 

میلگرد آجدار یکی از مهم ترین مقاطع آهنی می باشد که در بسیاری از صنایع از جمله صنعت ساختمان کاربرد دارد. میلگردهای آجدار در انواع متفاوتی تولید می شوند که تفاوت آن ها در میزان آج روی میلگرد ها می باشد. میلگرد های A3 و A4 بیشترین میزان آج را دارا هستند که اغلب در ساخت تیرچه بتی، اسکلت فلزی، ساخت فوندانسیون و… استفاده می شود. این میلگرد ها بدلیل مقاومت بالا و خشک بودن، قابلیت خمکاری و جوشکاری ندارند.
از دیگر انواع میلگرد آهن می توان به سری A2 اشاره نمود که در مقایسه با دو نوع بالا دارای آج کمتری می باشد. از این نوع میلگرد ها بدلیل وجود آج کمتر و همچنین قابلیت خمکاری و جوشکاری در آن ها اغلب برای ساخت خاموت،رابیتس و… استفاده می شود. میلگرد های A1 که در بازار با نام میلگرد ساده نیز شمناخته می شود بدون آج می باشد. که بهترین نوع میلگرد برای جوشکاری و خمکاری است.
کارخانه های ذوب اهن اصفهان، میلگرد امیرکبیرخزر، کارخانه ظفربناب، کارخانه سیادن ابهر، میلگرد شاهرود و… همگی تولید کننده میلگرد های آجدار بوده که اغلب A2 و A3 تولید می کنند. کارخانه کویر کاشان یکی از تولید کنندگانی است که همه انواع میلگرد را در خط تولید خود دارد.
میلگرد ها براساس قطر طبقه بندی می شوند. از قطر 8 میل تا 40 میل میلگرد ها تولید می گردند. ضخامت 8 تا 12 میل اغلب از نوع A2 ساخته می شوند. اگرچه میلگرد 10 و 12 A3 نیز در بازار یافت می شود. تا ضخامت 32 میل A3 بوده و تا 40 میل آن از نوع A4 تولید می شود.
میلگرد ها به دو صورت شاخه و کلاف در خط تولید قرار میگیرند. بدین صورت که میلگرد های 8 میل به بالا با توجه به ضخامت بالایی که دارند تنها بصورت شاخه تولید می گردند که استاندارد طول شاخه هایشان 6 متر می باشد. میلگرد های 8 میل به پایین که 6.5 می باشد بصورت کلاف تولید میگردد و بصورت طول درخواستی به دست مصرف کننده می رسد.

ویژگی‌های میلگرد آجدار

این میلگردها قابلیت خم شدن تا ۱۸۰ درجه را بدون ترک خوردگی یا شکستگی دارند. ویژگی‌های ساختاری آن‌ها امکان جوش دادن آن‌ها را با فلاش الکتریکی نظیر جوش قوسی و جوش لب به لب، ایجاد کرده است.

میلگرد آجدار در جایی که احتمال ترک خوردگی بتن وجود دارد، در مقایسه با میلگردهای تابیده، سطح آجدار، پیوستگی بهتری را با سیمان ایجاد می‌کند و باعث می‌شود ظرفیت تاب آوری کلی سازه، توسعه یابد و نیازی به استفاده از قلاب‌های انتهایی برای آن‌ها وجود نداشته باشد. از این رو، استفاده از آن‌ها هزینه تقویت و استحکام سازه را تا ۳۰ تا ۴۰ درصد، کاهش می دهد و باعث می‌شود این محصولات، به صرفه تر از محصولات مشابه باشند. غالباً میلگردهای آجدار، از فولاد حرارت دیده ساخته شده اند که باعث می‌شود نسبت به زنگ زدگی غیر مستعد شوند. این ویژگی بسیار مهم است چرا که با توجه به اینکه زنگ زدگی، حجم بیشتری را نسبت به فولادی که از آن شکل گرفته، اشغال می‌کند، بتن اطراف آن، فشار شدیدی را متحمل می‌شود که باعث ترک خوردگی، پوسته پوسته شدن و در نهایت شکست سازه می‌شود.

به علاوه، خم کردن، فیکس کردن و بازرسی میلگردهای آجدار، بسیار ساده است و باعث کاهش هزینه‌های نیروی کار می‌شود، این میلگردها را می‌توان برای تمام انواع اصلی سازه‌های بتنی تقویت‌ شده، مورد استفاده قرار داد. همچنین میلگردهای آجدار، مانند تمام محصولات متالیک دیگر، می‌توانند به عنوان اوراق ضایعات، بازیافت شوند.

قیمت روز میلگرد آجدار، از جمله مهم‌ترین دغدغه‌های مهندسان ساختمانی و خریداران میلگرد است. به نوعی این محصول را می‌توان جزوه گران‌ترین محصولات فولادی نیز دانست. از نکات مهمی که می‌بایستی در هنگام خریداری میلگرد آجدار به آن توجه داشته باشید تعداد آج‌ها و شکل ظاهری آن است؛ بی‌توجهی به این دو مورد می‌تواند موجب متضرر شدن شما شود. 

 براساس نظر کارشناسان آهن پولاد:

“قیمت میلگرد آجدار که یکی از انواع میلگرد تولید شده در کارخانه‌های مختلف فولادی است و در سایز و وزن‌های متفاوت تولید می‌شود، تحت تاثیر عوامل متفاوتی تعیین می شود. قیمت روز میلگرد آجدار همانند سایر انواع این محصول، وابسته به فاکتورهای مختلفی مانند نوسانات نرخ ارز، قیمت دلار، میزان عرضه‌وتقاضا، سایز و… است که ممکن است به‌صورت روزانه و لحظه‌ای تغییر کند.” 
  • اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی :